מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים או חשמל?

אורן כספי

בעל תואר BA בכלכלה ו-MBA בטכניון "דור שני בחברת "כספי מערכות חימום

על ניסיון של 32 שנים בענף החימום, במהלכן ליוויתי מאות פרויקטים .בתחום התכנון והביצוע של מערכות חימום מתמחה בהתקנה של מערכות חימום לבתים גדולים ומורכבים, חימום בריכות שחייה בכל גודל, מערכות חימום מים מוסדיות, חמאם ומערכות .מיוחדות נוספות

כיום, קיימות מגוון שיטות שונות לחימום הבית, ותכנון מערכת החימום היא אחת מההחלטות החשובות שתדרשו לקבל כאשר אתם מתכננים לבנות בית או לשפץ את הבית הקיים.

עבור בתים רבים חימום תת רצפתי הוא הפתרון הנכון, היעיל והאסתטי שישיג את אפשרות החימום הטובה ביותר האפשרית במבנה המגורים. במאמר זה נציג את שתי השיטות המרכזיות לבניית חימום תת רצפתי, והיתרונות לכל שיטה.

איך עובדת מערכת החימום?

חימום תת רצפתי (או חימום רצפתי) הוא אמצעי חימום שמותקן מתחת למרצפות ופועל כך שהחום בחדר עולה מהרצפה כלפי מעלה ללא התקנת גוף חימום חיצוני.

החימום מעלה את הטמפרטורה כך שהרצפה נותרת נעימה, בטמפרטורה רצויה והמגע של הרגל עם הרצפה הקרה נמנע כל עוד המערכת פועלת. אמצעי זה הינו אלטרנטיבה מובילה לשימוש במזגנים, תנורים וכן רדיאטורים שונים.

מערכת מבוססת מים

כאמור, ישנן שתי שיטות להתקנת מערכת חימום זו. האופציה הראשונה היא מערכת חימום תת רצפתי המבוססת על מים.

כדי לבנות מערכת זו, בעל המקצוע מתקין מתחת למרצפות מערכת צינורות הולכה המתוכננים להכיל את החום של המים. צינורות אלו מחוברים אל משאבת חום ייעודית המחממת ומזרימה מים חמים במערכת. המים בצינורות מעלים את טמפרטורת הרצפה וכך מעניקים תחושה חמימה ונעימה בחלל החדר.

מערכות חימום תת רצפתי מנצלות את התכונה הטבעית של החום המטפס מעלה ובכך מקיימות יתרון אנרגטי טבעי אשר חוסך בצריכת האנרגיה הביתית וכך נהנים מבית חם, רצפה חמה ובעלויות אחזקה לא יקרות ביחס לחלופות.

מערכות המבוססות מים יכולות להישלט הן על ידי מערכת שליטה אלקטרונית מרכזית אשר קובעת את טמפרטורת החדר הרצויה או לבטל חימום בחדרים מסוימים. בנוסף, קיימות למערכות האלקטרוניות גם מערכות שליטה ידניות בכל קומה אשר מאפשרות, פשוטו כמשמעו, לסגור או לפתוח את הברז ובכך לשלוט בזרימת המים בקומה או בין החדרים.

יתרונות וחסרונות של מערכות המבוססות מים

יתרון חשוב הוא עלות ההפעלה השוטפת הנמוכה. אמנם התקנת מערכות מבוססות מים יקרה יותר מאלו של מערכות חשמל או אלטרנטיבות אחרות כמו מזגנים, אולם צריכת החשמל השוטפת הנגרמת כתוצאה מהשימוש במערכת כזו נמוכה לאין שיעור מאלו של מערכות מתחרות.

משאבת החימום של הדואגת להזרים את המים ברחבי הבית צורכת חשמל בדומה למזגן, דבר המאפשר הגעה לטמפרטורה רצויה בהשקעה שוטפת נמוכה.

בנוסף, מערכות מבוססות מים הינן פשוטות להפעלה ומבוססות על משאבות "אינוורטר" אשר מזרימות את המים בצורה אחידה ורציפה בכל חלל הבית. עלות הפעלה של משאבות אלו נמוכה לעומת מערכות חימום אחרות ולכן הפעלתן פשוטה וזולה.

ביחס למערכות המבוססות על חשמל, למערכות מים יתרון בכך שהן אינן מזרימות מתח גבוה תחת רצפת הבית אשר יוצר שדות מגנטים ופולט קרינה בלתי מייננת. חשיפה לקרינה זו במשך שנים ארוכות עלולה להעמיד את בני המשפחה בסיכון אשר רצוי להימנע ממנו.

חסרון בולט של מערכות מים הינו עלות ההתקנה שלהן אשר נחשבת לגבוהה ביחס למערכות המבוססות על חשמל או ביחס למערכות אלטרנטיביות שאינן חימום רצפתי.

מערכות חימום מבוססות חשמל

הסוג השני של מערכות החימום התת רצפתי הוא חימום המבוסס על חשמל. בשיטה זו בעל המקצוע מתקין גופי חימום מתחת למרצפות אשר נשלטות באמצעות קונסולה חיצונית. המערכת מנצלת את התכונה של החום לעלות כלפי מעלה וכך מחממת את חלל החדר מהרצפה ומעלה.

מערכות אלה מבוססות, מטבע הדברים על צריכת חשמל, כך שכדי להפעילן באופן שוטף יש לחברן אל רשת החשמל של הבית. כך, עלות התפעול הכוללת של מערכות אלה נובעת הן מעלות ההתקנה והן מעלות התפעול השוטף אשר באופן טבעי הינה יקרה משמעותית.

יתרונות וחסרונות של מערכות חשמליות

היתרון המרכזי במערכות המבוססות חשמל הוא שהתקנתן זולה באופן משמעותי מאלו של מערכות מים.
יחד עם זאת, למערכות חשמל שני חסרונות מרכזיים:
1. עלות תפעול שוטף גובהה עקב התלות בצריכת חשמל של כל גוף חימום.
2. אפשרות של פליטת קרינה בלתי מייננת ויצירת שדות מגנטיים בקרבת גופי החימום.

בטבלה הבאה ריכזנו עבורכם את כל היתרונות והחסרונות של שתי המערכות:

  מערכות מבוססות מים מערכות מבוססות חשמל
יתרונות עלות תפעול שוטף נמוכה התקנה זולה באופן משמעותי ממערכות מבוססות מים
אין צורך בהתקנה של מערכת חימום והולכה ייעודית אלא שמערכת החשמל מתחברת לצנרת הקיימת
הפעלה פשוטה מבוססת מים ומשאבת "אינוורטר"
חסרונות עלות התקנה גבוהה ביחס למערכות מבוססות חשמל עלות תפעול שוטף גבוהה התלויה מאוד במחיר החשמל
על מנת להתקין את המערכת נדרש תכנון מבעוד מועד פליטת קרינה ויצירת שדות מגנטיים
על מנת להתקין את המערכת נדרש תכנון מבעוד מועד

 

קליק לייעוץ מקצועי! לייעוץ אישי בוואטסאפ דילוג לתוכן